6 راهکار اساسی برای تشخیص نوع مو و انتخاب شامپوی متناسب با آن

در این مقاله قصد داریم شما را با ۷ راهکار اساسی برای تشخیص نوع مو و انتخاب شامپوی متناسب با آن آشنا کنیم. این آشنایی باعث می شود که شما موهای خود را شناخته و با توجه به آن، شامپویی مناسب را انتخاب نمایید. شامپو یک تمیز کننده و شاداب کننده مو بوده و در صورتی که به درستی انتخاب نشود، می تواند به موهای شما آسیب برساند.

 

1- تشخیص تراکم مو

موهای خود را از فرق باز کنید و به وسیله دست آن را به دو سمت بکشید و به فرق سر خود در زیر نور زیاد نگاه کنید.

✔ در صورتی که فرق سر شما به وضوح قابل رویت نمی باشد، تراکم موهای شما زیاد است.

✔ در صورتی که خط فرق شما به راحتی قابل مشاهده است، تراکم موی نرمالی دارید.

✔ در صورتی که فرق شما دارای قطر زیادی است و پوست سرتان به وضوح قابل مشاهده است، تراکم موی کمی دارید.

روش عنوان شده در بالا برای مشخص کردن نوع موی شما مناسب می باشد. بهتر است این کار را به صورت دقیق انجام داده تا نوع موی خود را به صورت دقیق تعیین کنید.

 

برای خواندن مقاله 8 روش طبیعی برای صاف کردن مو اینجا را کلیک نمایید.

 

2- تشخیص بافت و قطر مو

موهای خود را به وسیله شامپوهای معمولی همیشگی به خوبی شستشو دهید. سعی کنید زمانی که عرق نکرده باشید این کار را انجام دهید تا در قطر موهای شما اثری نداشته باشد. پس از شستشو، به وسیله یک حوله آب موی خود را گرفته و صبر کنید تا موی شما خشک شود. زیرا گرفتن آب مو با استفاده از سشوار، باعث تاثیر منفی بر روی موی شما می شود. از زدن هر گونه تقویتی مو و نرم کننده خودداری کرده تا بتوانید به راحتی نوع موی خود را تشخیص دهید. از تاج سر خود یک تار مو برداشته و این تار مو را در کنار نخ معمولی که برای دوخت لباس استفاده می شود، بر روی یک تکه کاغذ سفید قرار دهید تا ضخامت موی شما مشخص شود.

✔ در صورتی که ضخامت تار مو از نخ بیشتر بود، نشان دهنده ضخیم بودن بافت موی شما می باشد.

✔ در صورتی که ضخامت تار مو برابر با نخ بود، نشان دهنده متوسط بودن بافت موی شما می باشد.

✔ در صورتی که ضخامت تار مو کم تر از ضخامت نخ بود، نشان دهنده نازک بودن موی شما می باشد.

 

3- تشخیص مقدار چربی یا خشکی مو

سومین فاکتور برای تشخیص نوع مو که بسیار حایٔز اهمیت است، تشخیص مقدار چربی مو می باشد. مانند همیشه موهای خود را شسته و صبر کنید تا خشک گردد. از زدن هر گونه تقویت کننده و یا نرم کننده به موها بپرهیزید. بعد از گذشت ۱۲ ساعت، پارچه ای سفید و تمیز را بر روی پوست سر خود قرار داده و فشار دهید. نیازی به کشیدن پارچه بر روی مو نبوده و تنها کافیست که آن را بر روی پشت گوش و تاج سر خود قرار دهید.

✔ در صورتی که بر روی پارچه اثری از چربی مشاهده کردید، موهای شما چرب می باشد.

✔ در صورتی که اثری جزیٔی ای را مشاهده کردید، موی متوسطی دارید.

✔ در صورتی که هیچ اثری بر روی پارچه مشاهده نکردید، شما دارای موهای خشک هستید.

✔ در صورتی که با قرار دادن پارچه بر روی نقاطی از سر هیچ ردی از چربی نبود ولی در برخی نقاط دیگر بر روی پارچه روغن مشاهده شد، شما دارای موی ترکیبی هستید.

 

4- تشخیص مقدار تخلخل مو

موهای خود را مانند همیشه به صورت کامل شستشو دهید و سپس موهای خود را به وسیله حوله خشک کرده و هیچ گونه موادی به موها نزنید. بعد از آن موها را شانه زده و آن را از بالا به پایین لمس نمایید.

✔ در صورتی که موهای شما میزان زیادی چسبناک بوده و برای از بین رفتن رطوبت آن به زمان زیادی نیاز است، موی شما داری تخلخل بالایی است.

 ✔ در صورتی که موی مرطوبی دارید ولی فاقد چسبندگی است، شما دارای تخلخل موی متوسطی هستید.

✔ در صورتی که موهای شما تقریبا خشک شده و چسبندگی و رطوبت کمی دارد، تخلخل موهای شما پایین می باشد.

 

روش دوم

یک کاسه بزرگ را از آب پر کرده و یک تار موی خود را داخل آن بیندازید. اندازه کاسه باید به حدی باشد که مو به راحتی در آن معلق شود و به لبه های ظرف برخورد نکند.

✔ در صورتی که تار موی شما فوری غرق شد و در کف ظرف فرو رفت، شما دارای تخلخل موی بالایی هستید.

✔ در صورتی که مدتی طول کشید تا تار موی شما به داخل آب فرو رود، تخلخل موی شما متوسط می باشد.

✔ در صورتی که موی شما بر روی آب مانده و فرو نرفت، تخلخل موی شما پایین می باشد.

 

برای خواندن مقاله نحوه صحیح نصب اکستنشن مو  اینجا را کلیک نمایید.

 

5- تشخیص میزان کشسانیت مو

آخرین فاکتور جهت تشخیص نوع مو شما، میزان کشسانیت موی شما می باشد. یک تار از موی خود را که به خوبی شستشو داده و خشک شده است، را بردارید. دقت کنید که نباید هیچ گونه موادی به مو زده باشید تا نتیجه مطمیٔن تری داشته باشد. یک تار مو را برداشته و دو سر آن را بین دو انگشت خود قرار داده و به آهستگی آن را بکشید. در صورتی که آن را فوری و با فشا زیاد بکشید، می شکند. ما در این شیوه قصد داریم میزان مقاومت مو را بسنجیم. در هنگام کشیدن دقت نمایید که موی خوب و مستحکم تا ۵۰ درصد از اندازه واقعی خود کشیده می شود.

✔ در صورتی که مو را  کشیده و به راحتی پاره نمی شود، موی شما دارای قابلیت کشسانی خوب و عالی می باشد.

✔ در صورتی که تا حدودی مو را کشیده و پاره شد، قابلیت کشسانی موی شما متوسط است.

✔ در صورتی که مو سریع شکست یا کش آمد ولی پس از شکستن فر خورد، موی شما دارای قابلیت کشسانی پایینی است.

 

6- تشخیص شوره سر

برای تست میزان شوره موی سر، ابتدا موها را به دو قسمت تقسیم کرده و در صورتی که بر روی پوست خود شوره مشاهده کردید، نشان دهنده شوره داشتن موی سر شما می باشد.

 

چه شامپویی برای موی شما مناسب است؟

پس از تست نوع موهای خود و شناخت نوع آن، نوبت به انتخاب شامپوی مناسب برای موهای شما می رسد. ولی تنها شامپوی خوب کافی نبوده و باید نکات مراقبتی را نیز رعایت نمایید، که این نکات به شرح زیر می باشد:

 

مراقبت ها و شامپوی مناسب برای موهای چرب

مراقبت ها

همان طور که نوع شامپوی استفاده شده برای موهای شما مهم است، میزان مراقبت از آن نیز اهمیت دارد. در صورتی که موهای شما پس از حمام رفتن نیز چرب است، راه حل آن حمام کردن مجدد نمی باشد. پوست سر برای حفاطت از موها و جلوگیری از خشک شدن  آن شروع به تولید چربی کرده  و در نتیجه باعث آسیب دیدن موهای شما می شود. بنابراین اولین راه کم کردن چربی موها، کاهش فاصله بین حمام ها بوده و این که درهنگام شستشوی مو، آن ها را چنگ نزیند. چنگ زدن موها نه تنها به کاهش چربی ها کمک نکرده، بلکه باعث تولید بیشتر چربی نیز می شود.

 

شامپوی مناسب

جواب این سوال که چه شامپویی برای موهای چرب مناسب است، بسیار آسان بوده و به راحتی می توان گفت که شامپوهای مخصوص موهای چرب برای این افراد مناسب می باشد. اما لازم به ذکر است که در صورت عدم رعایت نکات مراقبتی هیچ تاثیری از این شامپوها نخواهید دید. به عنوان مثال همان طور که در بالا عنوان کردیم، شستشوی زیاد موها کار درستی نمی باشد. بنابراین نباید زیاد موها را با مواد شوینده بشویید.

مراقبت ها و شامپوی مناسب برای موهای خشک

 

مراقبت ها

موهای خشک به طور معمول دارای تخلخل پایینی هستند و رطوبت را به ندرت در خود نگه خواهند داشت به همین دلیل ظاهر درخشانی ندارند. این  افراد نباید با موهای خیس بخوابند.

 

شامپوی مناسب

شامپوهای مناسب موهای خشک، اغلب دارای مرطوب کننده های قوی و اسیدهای چرب هستند. برای این افراد نیز شامپوی مخصوص موهای خشک مناسب بوده و باید با استفاده از نرم کننده ها موهای خود را نرم کرده و با موهای خیس نخوابند.

 

مراقبت ها و شامپوی مناسب موهای معمولی

این افراد دارای موهای خوب و مرغوبی هستند و توصیه ما به این افراد، خودداری از حمام کردن زیاد و خودداری از ماساژ دادن موها می باشد. شامپوی مناسب برای این افراد شامپوی مخصوص موهای معمولی است و باید نکات عنوان شده رعایت شود.

 

مراقبت و شامپوی مناسب برای موهای شوره دار

در هنگام انتخاب مویی مناسب برای شوره سر شما، باید دقت داشته باشید که این شامپوها باعث خارش و خشکی پوست سر شما نشود. بنابراین در صورتی که از شامپوی مناسب و سبک استفاده کنید، شوره سر شما از بین خواهد رفت.

 

برای خواندن مقاله نحوه کراتینه مو اینجا را کلیک نمایید.

مرکز تخصصی زیبایی تهران کراتینه

مرکز تخصصی زیبایی تهران کراتینه دارای افراد متخصص در زمینه مو بوده و در صورتی که سلامتی موهایتان برایتان اهمیت دارد، پیشنهاد می شود که به این سالن مراجعه کرده تا شما را با جنس موهایتان آشنا کرده و شامپویی مناسب با آن را به شما پیشنهاد دهند. در صورتی که قصد مشاوره با این متخصصین را دارید، می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با این سالن تماس گرفته تا نوبت مراجعه شما در سیستم ثبت گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

.